Nový školní rok 2020/2021

Školné pro rok 2020/2021Školné pro rok 2020/2021

Informace pro rodiče nově nastupujících dětí do MŠ

Z důvodů zvýšených hygienických podmínek v MŠ nebudeme v červnu pořádat schůzku pro rodiče nově nastupujících dětí!

VEŠKERÉ INFORMACE VÁM BUDOU SDĚLENY PROSTŘEDNICTVÍM SMS A FB STRÁNEK.

První třídní schůzka bude ve středu 2.9. 2020 v 15:30

• Školní rok začíná v úterý 1. 9. 2020
  • Do MŠ přijďte s dítětem do 8. 00 hod.
  • Rozpis, do jaké třídy bude vaše dítě zařazeno bude umístěn na dveřích hlavní budovy.
  • Platba školného - platí se vždy měsíc předem (trvalým nebo jednorázovým příkazem)
  • Platba stravného – musí proběhnout do 15 dne v daném měsíci.

Poprvé do školky

Maminko, tatínku, uč mě samostatnosti

„Maminko, tatínku, uč mě samostatnosti, abych se o sebe uměl postarat“ aneb CO BY DÍTĚ MĚLO UMĚT

• Znát své jméno, příjmení i věk
  • Umět si o něco říct, vyjádřit nesouhlas
  • Obouvat a zouvat bačkůrky a boty (tkaničky jen předškolní děti, mladším dětem zaváže učitelka)
  • Poznat si svoje oblečení
  • Umět oblékat a svlékat kalhoty, tričko, ponožky (učitelka připraví, pomůže, ale dítě by mělo mít samo snahu)
  • Při jídle vydržet sedět u stolu
  • Samo se najíst – vzít do ruky rohlík, ovoce a samo si ho držet při jídle
  • Jíst samo lžící, popřípadě příborem
  • Samo pít ze skleničky, z hrnku
  • Umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku
  • Používat záchod – včas si říct, utírat si zadeček (děti od 4 let), pleny do mateřské školy nepatří
  • Zvládat chůzi po schodech, střídání nohou
  • Používat kapesník, vysmrkat se

Rodiče, nelekejte se, jestli dovednosti Vašich dětí nejsou na dané úrovni. Od zápisu do začátku školního roku je ještě dostatek času vše napravit. Buďte trpělivý, ale důslední, v klidu nacvičujte co je třeba. Odměnou Vám budou dosažené dovednosti Vašich dětí.

Co budu potřebovat do mateřské školy

• Přezůvky, nejlépe papučky, pantofle jsou nevhodné
  • Náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i starší děti se mohou polít)
  • Pohodlné oblečení do třídy
  • Oblečení na pobyt venku – je vhodné mít náhradní oblečení a obutí, hlavně na školní zahradu, kterou využíváme k pobytu venku (s ohledem na počasí) v každém ročním období. V letním období je důležitá pokrývka hlavy, v podzimním pláštěnka.
  • Je vhodné věcí a obuv označit značkou dítěte
  • Pyžamo, které si dítě odnáší každý pátek domů na vyprání
  • Papírové kapesníky - 1 balení po 10 kusech a jedno „krabičkové balení“ na jedno pololetí

Zvykáme si na školku

„Zvykáme si na školku“ aneb DOBRÁ RADA NAD ZLATO – několik rad pro rodiče

Vaše malá ratolest opouští záchranný kruh převážně mateřské péče a vstupuje do další životní etapy. Nebude to lehké pro Vaše dítě ani pro Vás, Vaši rodinu. Abychom  toto období překonali v klidu a shodě, přečtěte si pár následujících řádek.

Stejně  jako Váš nástup do zaměstnání  doprovází určité napětí a stres, doprovázejí tyto pocity i Vaše dítě. Každý člověk je jinak citově i sociálně vybaven, každý se s těmito situacemi vyrovnává jinak. Některé dítě nemá s novým prostředím žádný problém, jiné si zvyká 1 až 2 týdny, některé i půlrok…někdy pozorujeme jen pomalé spěchy, ale i ty jsou pro nás na oslavu. Často se zvykání neobejde bez slziček, vzdoru a vzteku, z nové situace.

To nás nikoho nesmí odradit. Nejdůležitější je vytrvat, neslibovat věci, které nemůžeme splnit. Nikdy dítěti nelhat, např. rovnou říci, že nemůže jít po obědě! Neprodlužovat loučení v šatně, nechodit do třídy, nesedat si ve třídě! Tím se celý proces prodlužuje a děti si to pak často pláčem vynucují a citově vydírají rodiče. Věřte, že pak by se i naše snaha minula účinkem. První tři dny počítejte se zkráceným pobytem v MŠ,  a to do 9,30h. Po těchto třech dnech a po konzultaci s  učitelkami, se bude doba pobytu postupně prodlužovat.

• Své dítě doveďte až do třídy a osobně jej „předejte“ učitelce
  • Neprodlužujte loučení; pusu, zamávat a rychle odejděte
  • Nestůjte za plotem školní zahrady, kde by Vás dítě mohlo vidět
  • Určitou dobu berte dítě po obědě, než si zvykne na nový režim
  • Informujte učitelku, pokud má Vaše dítě nějaké zdravotní omezení
  • Pokud se Vám hned vše nedaří, nezaujímejte ke škole negativní postoj, dejte svému dítěti i nám dostatek času adaptovat se
  • Před Vaším dítětem mluvte o školce hezky, nestrašte je školkou, školka není za trest.   („ Jen počkej, ve školce, tam ti nikdo nepomůže.“ „Budeš muset dělat všechno sám.“ „Paní učitelka tě naučí poslouchat.“ apod.)

Denní orientační program

Výchovný program vychází z biologických, psychologických a sociálních potřeb dětí.

• spontánní hravá aktivita, didakticky zacílená nebo motivovaná činnost
  • denní pohybová aktivita, cvičení
  • hygiena, svačina
  • pobyt venku a s tím spojené sezónní činnosti
  • oběd
  • odpočinek a náhradní nespací aktivity u předškolních dětí
  • hygiena a svačina
  • odpolední zájmová činnost

Rodiče mají možnost podílet se na dění v MŠ a účastnit se programu podle svého zájmu.

Jsou pravidelně a včas o všem informováni na fcb stránkách daných tříd.

• V  MŠ děti zásadně do jídla nenutíme, avšak naší snahou je podpořit zvědavost a chuť na nová jídla.
  • Při četbě jídelníčku proto neodrazujte děti od jídel, která vy nejíte nebo nevaříte.
  • Pitný režim je dodržován během celého dne v MŠ.

Během výchovných činností, dbáme především na rozvoj samostatnosti. Chceme vytvořit kolektiv dětí, které budou vlastními osobnostmi, avšak budou znát a respektovat určité  hranice a pravidla. Pak může ve třídě vládnout jen radostná a přátelská atmosféra.

ve složce DOKUMENTY jsou vloženy seznamy dětí, které se účastnily zápisu do naší mateřské školy Harmonie.
Seznamy jsou vyvěšeny také na všech pracovištích MŠ Harmonie.
Zveřejněním seznamu se považují rozhodnutí, kterými se vyhovuje žádostem o přijetí ke vzdělávání za oznámená.
Rozhodnutí o nepřijetí budou účastníkům zaslána poštou.
Alena Slámová
ředitelka