MŠ U Rybiček

Adaptace dítěte na prostředí MŠ

1. Poprvé ve školce

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat: vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, vstup mezi cizí děti a dospělé, přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou a odloučení od rodičů.

1. Průběh adaptace dítěte v MŠ
  • Adaptace nově přijatých dětí probíhá obvykle ve dvou týdnech, dle individuálních potřeb

dítěte (zohledňuje se věk dítěte, sociální vyzrálost, schopnost adaptace). Vše probíhá

formou konzultací s učitelkou s rodičem (zákonným zástupcem dítěte).

• Adaptaci není dobré uspěchat. Dopřejte svým dětem dostatečný čas na zvykání si ve školce,

odloučení od rodičů a na skutečnost, že se musí částečně přizpůsobit daleko většímu

množství lidí, než je rodina, ve které se dosud pohybovaly.

Průběh adaptace:

První týden

První den dítě přichází do školky s rodiči (zákonnými zástupci), seznámí se s třídou, paní

učitelkou a ve školce je dle situace 1-2 hodiny

Následující dny se dítěti doba pobytu prodlužuje (dle individuálních potřeb a po konzultaci

s třídní učitelkou), pobyt je zakončen obědem.

Druhý týden

zohledňuje se průběh prvního týdne adaptace dítěte, pokud dítě novou situaci zvládá bez

větších obtíží, zůstává dítě ve školce do odpoledních hodin

1. Co děti budou v MŠ potřebovat

• Oblečení do třídy: děti se nejlépe cítí v pohodlném oblečení (tričko, tepláky, zástěrky, hrací kalhotky, legíny), jako obuv do školky doporučujeme bačkůrky s pevnou patou - z důvodu bezpečnosti.
  • Na pobyt venku: starší pohodlné oblečení (takové, aby si dítě mohlo hrát bez obav z ušpinění) přiměřené aktuálnímu počasí. V zimním období nezapomínat na rukavice (NE prstové), čepice, šály, v letním pokrývku hlavy.
  • Do poličky: náhradní spodní prádlo, ponožky, punčocháče, tepláky, tričko,

1. Co by mělo vaše dítě umět před nástupem do MŠ
  • Znát své jméno, příjmení i věk
  • Umět si o něco říct, vyjádřit nesouhlas
  • Poznat svoje oblečení
  • Oblékat a svlékat si tričko, kalhoty, ponožky-učitelka by měla pomoci jen v případě nutnosti
  • Obouvat a zouvat boty a bačkůrky (s tkaničkami pomůžeme)
  • Během jídla sedět v klidu u stolu
  • Jíst lžící a pít ze skleničky
  • Umývat si ruce, utírat se do ručníku
  • Používat toaletu – umět si včas říct a utírat si zadeček (pleny do školky nepatří!)
  • Zvládnout chůzi po schodech

Máte-li nějaké dotazy, chcete-li se poradit, s důvěrou se obraťte na vedení MŠ nebo paní učitelky.

TĚŠÍME SE NA VÁS I VAŠE DĚTI